Bezpieczeństwo wewnętrzne
KOLEGIUM |
Kolegium Społeczno-Ekonomiczne |
POZIOM KSZTAŁCENIA (STUDIÓW) |
studia pierwszego stopnia (licencjackie) |
TRYB STUDIÓW |
stacjonarny i niestacjonarny |
CZAS TRWANIA |
3 lata (6 semestrów) |
PROFIL KSZTAŁCENIA |
profil praktyczny |
DZIEDZINY NAUKI I DYSCYPLINY NAUKOWE, DO KTÓRYCH ODNOSZĄ SIĘ ZAKŁADANE EFEKTY UCZENIA SIĘ |
dziedzina: nauki społeczne |
dyscyplina: nauki o bezpieczeństwie |
TYTUŁ ZAWODOWY UZYSKIWANY PRZEZ ABSOLWENTA |
licencjat |
OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA KIERUNKU
Studenci tego kierunku zdobywają ogólną wiedzę z zagadnień społecznych i prawnych, która pozwoli im w pracy zawodowej na przeprowadzanie różnorodnych analiz zjawisk związanych z bezpieczeństwem w różnych skalach (globalnej, państwowej, regionalnej i lokalnej). Sprzyja temu gruntowne poznanie teorii, polityki oraz strategii bezpieczeństwa i systemu bezpieczeństwa narodowego.
Na tle poznania podziału i systemu władzy publicznej, studenci zdobywają w szczególności wiedzę o usytuowaniu i roli administracji publicznej, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wewnętrzne. Znajomość zadań związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym oraz teorii zarządzania, pozwalają absolwentowi kierunku na podejmowanie określonych działań, służących bezpieczeństwu wewnętrznemu, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Szeroki zakres wiedzy z dziedziny zarządzania pozwala także absolwentowi tego kierunku na kierowanie małymi zespołami ludzkimi, stosowanie prawa, w tym karnego, komunikowania się z otoczeniem, zbierania i przetwarzania uzyskanych informacji oraz przekazywania ich po uprzednim zhierarchizowaniu.
Studia kończą się uzyskaniem stopnia zawodowego licencjata. Absolwenci zdobywają przygotowanie do podjęcia studiów drugiego stopnia (magisterskich).
Rekomendowane stanowiska pracy (zawody):
Absolwent kierunku może poszukiwać pracy w administracji publicznej (w charakterze specjalisty - analityka i inspektora średniego szczebla), w sektorze bezpieczeństwa wewnętrznego (w służbach, inspekcjach i funkcjonujących strażach), a także w zespołach reagowania kryzysowego szczebla lokalnego, regionalnego i centralnego. Wybór modułu pilot - mechanik samolotu ultralekkiego, daje możliwość do podjęcia zatrudnienia m.in. w: wojsku, policji, straży pożarnej, przemyśle chemicznym i energetycznym, rolnictwie i leśnictwie oraz w instytucjach rządowych i samorządowych (komórkach reagowania kryzysowego) związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym.
MODUŁY DO WYBORU
-
ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE I BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE
Studenci w ramach tego modułu przygotowują się w szczególności do wykonywania zadań administracji publicznej w zakresie zarządzania kryzysowego, organizacji działań ratowniczych i organizacyjno-logistycznych. Moduł ten obejmuje następujące treści: ustrój samorządu terytorialnego, krajowy system ratowniczo-gaśniczy, bezpieczeństwo ekologiczne, geografia bezpieczeństwa, straż graniczna w systemie bezpieczeństwa państwa, postępowanie w sprawach nieletnich. W programie nauczania znajdują się ponadto treści dotyczące komunikowania się w sytuacjach kryzysowych oraz procesów informacyjnych w zarządzaniu.
-
SŁUŻBY MUNDUROWE I BEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA
Moduł przygotowuje w szczególności do wykonywania zadań typowych dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i ład publiczny, zwłaszcza: policji, służby celnej i penitencjarnej. Program modułu obejmuje następujące treści: międzynarodowe stosunki wojskowe, policja w systemie bezpieczeństwa państwa i samorządu lokalnego, siły zbrojne w systemie bezpieczeństwa państwa, służby specjalne, dowodzenie i techniki operacyjne. W programie nauczania znajdują się ponadto treści dotyczące: procedury karnej, resocjalizacji oraz prawa celnego i dewizowego.
-
PILOT – MECHANIK SAMOLOTU ULTRALEKKIEGO (UL)
(tylko dla studiów stacjonarnych)
Moduł pilot – mechanik samolotu UL jest nowym modułem zawierającym treści, które przygotowują Absolwenta do uzyskania licencji pilota i mechanika samolotu UL w zakresie pilotażu i eksploatacji statków powietrznych, które obejmują zarówno nowoczesne technologie oraz środki informacyjne jak również wymagania międzynarodowych instytucji lotniczych określające kwalifikacje i zasady uzyskiwania licencji przez personel latający oraz personel zapewniający nieprzerwaną zdatność do lotu. Moduł przygotowuje studentów do znalezienia zatrudnienia m.in. w wojsku, policji, straży pożarnej, przemyśle chemicznym i energetycznym, rolnictwie i leśnictwie oraz w instytucjach rządowych i samorządowych (komórkach reagowania kryzysowego) związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym. Ponadto w programie nauczania znajdują się przedmioty kierunkowe związane z bezpieczeństwem wewnętrznym, m.in: zwalczanie przestępczości, zwalczanie terroryzmu, geografia bezpieczeństwa i wiele innych dających studentom solidną podstawę do uzyskania uprawnień specjalisty w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego.
Warunkiem uruchomienia modułów specjalnościowych jest zainteresowanie jej uruchomieniem wyrażone przez odpowiednią liczbę osób adekwatną do liczby osób przyjętych na dany kierunek studiów.