BIP
pl-PLen-GB
God�o pa�stwowe
Rekrutacja

Ogrodnictwo

KOLEGIUM Kolegium Medyczno-Przyrodniczo-Techniczne
POZIOM KSZTAŁCENIA (STUDIÓW) studia pierwszego stopnia (inżynierskie)
TRYB STUDIÓW stacjonarny i niestacjonarny
CZAS TRWANIA 3,5 roku (7 semestrów) studia stacjonarne
4 lata (8 semestrów) studia niestacjonarne
PROFIL KSZTAŁCENIA profil praktyczny
DZIEDZINY NAUKI I DYSCYPLINY NAUKOWE, DO KTÓRYCH ODNOSZĄ SIĘ ZAKŁADANE EFEKTY UCZENIA SIĘ dziedzina: nauki rolnicze
dyscyplina: rolnictwo i ogrodnictwo
TYTUŁ ZAWODOWY UZYSKIWANY PRZEZ ABSOLWENTA inżynier

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA KIERUNKU

Studenci ogrodnictwa zgłębiają wiedzę z zakresu nauk biologicznych i chemicznych oraz wiedzę technologiczną i techniczną z zakresu produkcji ogrodniczej: warzywnictwa, sadownictwa i roślin ozdobnych. Poznają także metody analizy ekonomicznej, organizacji i zarządzania, zasady funkcjonowania rynku rolnego oraz umiejętność przetwarzania danych, przy wykorzystaniu technik komputerowych. Ważnym elementem kształcenia na kierunku ogrodnictwo jest rozszerzanie wiedzy z wybranych dyscyplin humanistycznych oraz przyrodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony i kształtowania środowiska obszarów wiejskich.
Dzięki wspomnianemu profilowi kształcenia absolwenci uzyskają tytuł inżyniera i są przygotowani do prowadzenia gospodarstw ogrodniczych o zróżnicowanym profilu, a także do projektowania terenów zieleni, ich pielęgnacji i ochrony.
Studenci w toku studiów odbywają, oprócz zajęć wykładowych i laboratoryjnych, ćwiczenia praktyczne - terenowe z sadownictwa, warzywnictwa, roślin ozdobnych, szkółkarstwa, dendrologii oraz praktyki zawodowe w gospodarstwach ogrodniczych, przedsiębiorstwach zaplecza rolniczego, oraz administracji terenowej.
Program studiów przewiduje zdobycie wiedzy z zakresu: sadownictwa, warzywnictwa polowego, warzywnictwa szklarniowego, szkółkarstwa sadowniczego, roślin ozdobnych, produkcji grzybów, projektowania parków i ogrodów oraz kwiaciarstwa, a także funkcjonowania specjalistycznych gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych.
Wraz z rozpoczęciem trzeciego roku, studenci w ramach przedmiotów "do wyboru" mogą wybrać jeden z modułów ukierunkowujących wiedzę i umiejętności na zagadnienia typowo produkcyjne, związane z produkcją ogrodniczą lub ochroną i kształtowaniem środowiska.
Na Wydziale Nauk Przyrodniczych i Technicznych działają dwa Koła Naukowe: Studenckie Koło Naukowe Ogrodnictwa, Studenckie Koło Naukowe Ochrony Przyrody.

MODUŁY DO WYBORU

  1. KSZTAŁTOWANIE TERENÓW ZIELENI (KTZ)

    Umożliwia zdobycie teoretycznej wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie projektowania, tworzenia i pielęgnowania ogrodów i terenów zieleni miejskiej. Studenci, wybierający ten moduł, nabywają również umiejętności związane z hodowlą i pielęgnacją roślin ozdobnych i bukieciarstwem.

  2. PRODUKCJA OGRODNICZA (PO)

    Umożliwia zdobycie teoretycznej wiedzy i praktycznych umiejętności związanych z produkcją, przechowalnictwem, przetwórstwem oraz sprzedażą i marketingiem produktów ogrodniczych. Studenci uzyskują także wiedzę dotyczącą najnowszych technologii ogrodniczych oraz nowoczesnego prowadzenia gospodarstwa ogrodniczego, oraz możliwość wprowadzania do gospodarstw nowych gatunków i odmian roślin sadowniczych, warzywniczych i specjalnych.

  3. Warunkiem uruchomienia modułów specjalnościowych jest zainteresowanie jej uruchomieniem wyrażone przez odpowiednią liczbę osób adekwatną do liczby osób przyjętych na dany kierunek studiów.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Absolwent kierunku OGRODNICTWO, wybierając moduł "Kształtowanie terenów zieleni" ma możliwość zatrudnienia w administracji rządowej i samorządowej (urzędy gmin, miast, starostwa powiatowe, urzędy wojewódzkie i ministerstwa) - w działach zajmujących się zarządzaniem terenami zieleni, pracowniach urbanistycznych, przedsiębiorstwach prywatnych, zespołach projektowych, parkach narodowych, parkach krajobrazowych i innych obszarach krajobrazu prawnie chronionego. Wybierając moduł "Produkcja ogrodnicza" absolwent jest przygotowany do prowadzenia własnego gospodarstwa ogrodniczego, pracy w przedsiębiorstwach z branży produkcji i przetwórstwa owocowo-warzywnego, roślin ozdobnych oraz grzybów, a także w firmach zajmujących się warzywnictwem polowym i szklarniowym, w administracji, instytucjach doradztwa ogrodniczego, szkółkach sadowniczych, instytutach badawczych, sadach i polach doświadczalnych.

PAŃSTWOWA UCZELNIA
IM. STEFANA BATOREGO

ul. Batorego 64C
96-100 Skierniewice

tel. 46 834 40 00
fax. 46 834 40 07

NIP: 836-177-07-23
NUMER KONTA:
PKO BP 30 1020 4580 0000 1102 0067 5595