BIP
pl-PLen-GB
God�o pa�stwowe
Rekrutacja

Administracja

KOLEGIUM Kolegium Społeczno-Ekonomiczne
POZIOM KSZTAŁCENIA (STUDIÓW) studia pierwszego stopnia (licencjackie)
TRYB STUDIÓW stacjonarny i niestacjonarny
CZAS TRWANIA 3 lata (6 semestrów)
PROFIL KSZTAŁCENIA profil praktyczny
DZIEDZINY NAUKI I DYSCYPLINY NAUKOWE, DO KTÓRYCH ODNOSZĄ SIĘ ZAKŁADANE EFEKTY UCZENIA SIĘ dziedzina: nauki społeczne
dyscyplina: nauki prawne
TYTUŁ ZAWODOWY UZYSKIWANY PRZEZ ABSOLWENTA licencjat

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA KIERUNKU

Celem kształcenia jest przekazanie kompleksowej wiedzy z zakresu nauk prawnych, ekonomicznych i społecznych oraz kształtowanie krytycznego rozumienia podstaw teoretycznych wiedzy o zjawiskach, procesach i instytucjach społecznych (administracyjnych, prawnych, ekonomicznych, organizacyjnych).
Studia I stopnia na kierunku Administracja umożliwiają zdobycie wiedzy, umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych niezbędnych do wykonywania pracy w administracji publicznej, zarówno samorządowej jak i rządowej. Absolwent jest również przygotowany do podjęcia zatrudnienia w sektorze usług komunalnych oraz do wykorzystywania wiedzy prawniczej, administracyjnej, ekonomicznej i organizacyjnej w instytucjach niepublicznych. Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, weryfikacja zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę administracyjną, są odpowiedzią Uczelni na rzecz budowania, podtrzymywania i rozwijania relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym Uczelni.
Przygotowanie absolwentów do działalności zawodowej, w szczególności w jednostkach administracji publicznej oraz w innych podmiotach, w których przydatna jest wiedza i umiejętności z zakresu nauk prawnych, ekonomicznych i społecznych.
Uzyskanie przez absolwentów wiedzy i umiejętności praktycznych ukierunkowanych na konkretny obszar administracji (w szczególności w ramach modułów do wyboru). Kształtowanie wrażliwości etyczno-społecznej, otwartości na racje drugiej strony, zaangażowania i poczucia odpowiedzialności w środowisku pracy i poza nim. Uświadomienie potrzeby i rozwinięcie umiejętności uczenia się przez całe życie oraz rozwoju osobistego.
Studia kończą się uzyskaniem stopnia zawodowego licencjata. Absolwenci zdobywają przygotowanie do podjęcia studiów drugiego stopnia (magisterskich).

Rekomendowane stanowiska pracy (zawody):

Jednostki administracji podatkowej i instytucje ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorstwa publiczne i prywatne na stanowiskach kadrowo-płacowych, podmioty prowadzące doradztwo i pomoc w zakresie tworzenia i rozwijania działalności gospodarczej oraz stosowania przepisów prawa podatkowego i prawa ubezpieczeń społecznych. Jednostki organizacyjne gminy, powiatu i województwa, przedsiębiorstwa komunalne realizujące zadania publiczne, instytucje i inne podmioty odpowiedzialne za strategię i politykę rozwoju (regionalnego, lokalnego) oraz zajmujące się dystrybucją i wykorzystaniem środków pochodzących z funduszy UE.

MODUŁY DO WYBORU

  1. SAMORZĄD TERYTORIALNY

    Studenci w ramach tego modułu uzyskują wiedzę i umiejętności z zakresu organizacji i funkcjonowania gminy, ustroju i organizacji powiatu i województwa samorządowego, poznają prawo gospodarki komunalnej oraz prawa i obowiązki pracowników i funkcjonariuszy samorządowych. W programie nauczania znajdują się ponadto treści dotyczące: mienia i dochodów jednostek samorządu terytorialnego, strategii i polityki rozwoju, zarządzania z wykorzystaniem środków UE oraz funkcjonowania, rozwoju i współdziałania organizacji publicznych i przedsiębiorstw.

  2. ADMINISTRACJA GOSPODARCZA

    W ramach tego modułu studenci uzyskują kompetencje odnoszące się do pracy w działach administracji finansowej i gospodarczej. Student zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu: polskiego, międzynarodowego i wspólnotowego prawa podatkowego, prawa karnego skarbowego, prawa dewizowego i celnego, poznaje zasady i techniki rachunkowości finansowej, budżetowej i podatkowej, a także międzynarodowych standardów rachunkowości i sprawozdawczości finansowej. Program modułu obejmuje również: problematykę administracji podatkowej i kontroli skarbowej, analizę i ewidencję podatkową oraz system ubezpieczeń społecznych. Absolwent potrafi stosować poznane metody i techniki w celu rozwiązania konkretnych zadań z zakresu finansów, podatków i ubezpieczeń.

  3. Warunkiem uruchomienia modułów specjalnościowych jest zainteresowanie jej uruchomieniem wyrażone przez odpowiednią liczbę osób adekwatną do liczby osób przyjętych na dany kierunek studiów.

Warunki rekrutacji
Opłaty za studia niestacjonarne

PAŃSTWOWA UCZELNIA
IM. STEFANA BATOREGO

ul. Batorego 64C
96-100 Skierniewice

tel. 46 834 40 00
fax. 46 834 40 07

NIP: 836-177-07-23
NUMER KONTA:
PKO BP 30 1020 4580 0000 1102 0067 5595