Administracja
KOLEGIUM |
Kolegium Społeczno-Ekonomiczne |
POZIOM KSZTAŁCENIA (STUDIÓW) |
studia pierwszego stopnia (licencjackie) |
TRYB STUDIÓW |
stacjonarny i niestacjonarny |
CZAS TRWANIA |
3 lata (6 semestrów) |
PROFIL KSZTAŁCENIA |
profil praktyczny |
DZIEDZINY NAUKI I DYSCYPLINY NAUKOWE, DO KTÓRYCH ODNOSZĄ SIĘ ZAKŁADANE EFEKTY UCZENIA SIĘ |
dziedzina: nauki społeczne |
dyscyplina: nauki prawne |
TYTUŁ ZAWODOWY UZYSKIWANY PRZEZ ABSOLWENTA |
licencjat |
OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA KIERUNKU
Celem kształcenia jest przekazanie kompleksowej wiedzy z zakresu nauk prawnych, ekonomicznych i społecznych oraz kształtowanie krytycznego rozumienia podstaw teoretycznych wiedzy o zjawiskach, procesach i instytucjach społecznych (administracyjnych, prawnych, ekonomicznych, organizacyjnych).
Studia I stopnia na kierunku Administracja umożliwiają zdobycie wiedzy, umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych niezbędnych do wykonywania pracy w administracji publicznej, zarówno samorządowej jak i rządowej. Absolwent jest również przygotowany do podjęcia zatrudnienia w sektorze usług komunalnych oraz do wykorzystywania wiedzy prawniczej, administracyjnej, ekonomicznej i organizacyjnej w instytucjach niepublicznych. Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, weryfikacja zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę administracyjną, są odpowiedzią Uczelni na rzecz budowania, podtrzymywania i rozwijania relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym Uczelni.
Przygotowanie absolwentów do działalności zawodowej, w szczególności w jednostkach administracji publicznej oraz w innych podmiotach, w których przydatna jest wiedza i umiejętności z zakresu nauk prawnych, ekonomicznych i społecznych.
Uzyskanie przez absolwentów wiedzy i umiejętności praktycznych ukierunkowanych na konkretny obszar administracji (w szczególności w ramach modułów do wyboru). Kształtowanie wrażliwości etyczno-społecznej, otwartości na racje drugiej strony, zaangażowania i poczucia odpowiedzialności w środowisku pracy i poza nim. Uświadomienie potrzeby i rozwinięcie umiejętności uczenia się przez całe życie oraz rozwoju osobistego.
Studia kończą się uzyskaniem stopnia zawodowego licencjata. Absolwenci zdobywają przygotowanie do podjęcia studiów drugiego stopnia (magisterskich).
Rekomendowane stanowiska pracy (zawody):
Jednostki administracji podatkowej i instytucje ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorstwa publiczne i prywatne na stanowiskach kadrowo-płacowych, podmioty prowadzące doradztwo i pomoc w zakresie tworzenia i rozwijania działalności gospodarczej oraz stosowania przepisów prawa podatkowego i prawa ubezpieczeń społecznych. Jednostki organizacyjne gminy, powiatu i województwa, przedsiębiorstwa komunalne realizujące zadania publiczne, instytucje i inne podmioty odpowiedzialne za strategię i politykę rozwoju (regionalnego, lokalnego) oraz zajmujące się dystrybucją i wykorzystaniem środków pochodzących z funduszy UE.
MODUŁY DO WYBORU
-
SAMORZĄD TERYTORIALNY
Studenci w ramach tego modułu uzyskują wiedzę i umiejętności z zakresu organizacji i funkcjonowania gminy, ustroju i organizacji powiatu i województwa samorządowego, poznają prawo gospodarki komunalnej oraz prawa i obowiązki pracowników i funkcjonariuszy samorządowych. W programie nauczania znajdują się ponadto treści dotyczące: mienia i dochodów jednostek samorządu terytorialnego, strategii i polityki rozwoju, zarządzania z wykorzystaniem środków UE oraz funkcjonowania, rozwoju i współdziałania organizacji publicznych i przedsiębiorstw.
-
ADMINISTRACJA GOSPODARCZA
W ramach tego modułu studenci uzyskują kompetencje odnoszące się do pracy w działach administracji finansowej i gospodarczej. Student zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu: polskiego, międzynarodowego i wspólnotowego prawa podatkowego, prawa karnego skarbowego, prawa dewizowego i celnego, poznaje zasady i techniki rachunkowości finansowej, budżetowej i podatkowej, a także międzynarodowych standardów rachunkowości i sprawozdawczości finansowej. Program modułu obejmuje również: problematykę administracji podatkowej i kontroli skarbowej, analizę i ewidencję podatkową oraz system ubezpieczeń społecznych. Absolwent potrafi stosować poznane metody i techniki w celu rozwiązania konkretnych zadań z zakresu finansów, podatków i ubezpieczeń.
Warunkiem uruchomienia modułów specjalnościowych jest zainteresowanie jej uruchomieniem wyrażone przez odpowiednią liczbę osób adekwatną do liczby osób przyjętych na dany kierunek studiów.
Warunki rekrutacji
Opłaty za studia niestacjonarne